I Ty můžeš pomoci zachránit lidský život
FOTO: řidič záchranář a lektor vzdělávacího a výcvikového střediska ZZSPAK Norbert Šimon navštívil fotbalový kemp. Zároveň také podpořil naši iniciativu nákupu poloautomatického defibrilátoru.
Život ohrožující stav může postihnout každého z nás bez rozdílu věku. Jedním z nich je Náhlá zástava oběhu (NZO). To je stav, kdy srdce neplní svoji funkci pumpy a přestane rozvádět krev po těle. Postižený kolabuje, upadá do bezvědomí a neobejde se bez rychlé pomoci ostatních.
Jak v takové situaci poskytnout efektivní první pomoc?
Zkontroluj, zda Ti nehrozí nějaké nebezpečí. Otoč postiženého na záda, zakloň mu hlavu a 10 vteřin pozoruj, jestli normálně dýchá. Pokud nevidíš pohyby hrudníku a břicha, postižený nedýchá nebo nedýchá normálně, přepni telefon na hlasitý odposlech a přivolej pomoc na lince 155. Operátoři tísňové linky Tě dále povedou až do příjezdu záchranářů. Klekni z boku k hrudníku postiženého a s propnutými pažemi v loktech začni postiženému stlačovat hrudník frekvencí 100 za minutu do hloubky 5-6 cm. Pokud se postižený kompresím hrudníku nebrání, tak Tvoji pomoc potřebuje! Nepřestávej, dokud Tě někdo nevystřídá nebo nepřijede záchranka. Zavolej si na pomoc někoho z okolí a každé dvě minuty se střídejte bez přerušení. Pokud jste ochotni do postiženého dýchat, proveďte záklon hlavy, stiskněte nosní dírky a poskytněte 2 umělé vdechy do mírného zdvižení hrudníku. Poté pokračujte 30 kompresemi a znovu poskytněte 2 umělé vdechy a tento poměr 30:2 stále opakujte. Pokud je v místě dostupný automatizovaný externí defibrilátor (AED), použijte ho co nejdříve. Nepřestávejte v resuscitaci, dokud vás k tomu přístroj nevyzve a dále se řiďte jeho pokyny!
U dětí je vždy nutné resuscitaci začít 5 umělými vdechy. Stlačování hrudníku je rychlejší, až 120 stlačení za minutu, do hloubky 1/3 hrudníku. Poměr kompresí a vdechů u dětí je pro laiky stejný jako u dospělých, tedy 30:2. Objem vdechů je jen do mírného zdvižení hrudníku, ne více!
Resuscitaci můžete ukončit, pokud se postižený cíleně brání nebo jeví jisté známky života.
Pamatujte na to, že osobám s náhlou zástavou oběhu, kterým není poskytována efektivní první pomoc, klesá šance na přežití s každou minutou o více jak 10 %. Efektivní laická první pomoc poskytovaná svědky je jedním z klíčových faktorů přežití náhlé zástavy oběhu. ČR je spolu s Norskem zemí s nejčastěji zahájenou laickou resuscitací před příjezdem záchranky (zdroj: EuReCa TWO). Děkujeme, že pomáháte.
Text: Norbert Šimon